להגיד אמת לשררה: תפקידם של שומרי הסף

"אל תהרגו את השליח", אומר פתגם עתיק, המזהיר את השליטים שהרג המביא ידיעה רעה לאוזנם לא ישנה את הידיעה עצמה.

אתם בטח מכירים את סיפור בגדי המלך החדשים, אבל רק למקרה שלא – המלך אהב בגדים והשקיע המון זמן וכסף בהתגנדרות, תוך שהוא מזניח את ענייני הממלכה. שני רמאים החליטו לנצל את אהבתו לבגדים, וסיפרו לו שתמורת תשלום הגון (כלומר הון תועפות) יכינו עבורו בגדים מדהימים, מבד מיוחד, שרק החכמים רואים. המלך הסכים בחפץ לב, שיכן את ה"חייטים" בארמון וסיפק להם כל רצונם, בעוד הם מעמידים פנים שהם מודדים וגוזרים ותופרים ומקשטים אוויר, וכל השרים מביטים, לא רואים דבר וחוששים להודות בכך, כי אם רק החכמים רואים את הבד המיוחד והם יודו שאינם רואים, הרי שהם טפשים – ובטפשות אסור להודות. כשה"בגדים" היו "מוכנים", המלך יצא לתהלוכה להראות את "בגדיו" המדהימים לכל העיר. כולם אמרו "וואו" כי חששו שיגידו עליהם שהם טפשים, ורק ילד אחד עמד והצביע ואמר בקול רם, "המלך עירום".

תפקידם של שומרי הסף, לא רק במדינה דמוקרטית אבל במיוחד בה, הוא להגיד למלך "אתה עירום" לפני שהוא יוצא לתהלוכה. תפקידם למנוע את הפדיחה לפני שהיא הופכת מתכנון לפעולה, כדי להגן על השלטון מפני טעויות של קוצר ראיה, ולהגן על הציבור מפני טעויות השלטון.

זה לא תמיד פשוט; לפעמים מי שאומר אמת לשררה מסתכן בהרס הקריירה שלו; אבל כל שליט ראוי לתפקידו יודע שאינו יכול לראות ולשמוע ולדעת הכל בעצמו, לכן עליו לסמוך על יועצים שלא רק יודעים את עבודתם, אלא שגם יעיזו לעמוד מולו, לומר "אתה עירום" כשצריך, ולא יתנו לו לעשות שטויות. לכן, כל שליט שראוי לתפקידו ידאג למינוי שומרי סף הראויים גם הם לתפקידם.

הבעיה קשה יותר כאשר השליט אינו ראוי לתפקידו, אינו סומך על שומרי הסף, בטוח שהם חותרים תחתיו ולכן שואף להחליפם באנשי שלומו, באומרי "הן" לכל גחמותיו. זה הנתיב המוליך לתהלוכה פומבית בה הולך המלך ומתגאה ב"לבושו", בעוד הכל חוזים במערומיו. לכן כל כך חשוב להקפיד על הליך מינוי תקין לכל שומרי הסף, הליך שימנע מינויי מקורבים ואומרי הן לכל גחמות השלטון.

לכן חשוב כל כך להקפיד על מינוי שומרי סף שלא יחששו להגיד אמת לשררה, גם – במיוחד – כאשר אמת זו בלתי נעימה לאזני השררה.

או השרה.

או שרה.

ומי שמחבל במזיד בהליכי המינויים המקצועיים, מי שמתעלם מחשיבות היכולת והצורך להגיד אמת לשררה למען טובת הציבור והמדינה, הרי הוא פוגע במזיד בחוסנה של המדינה.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d בלוגרים אהבו את זה: