אין חופשי כעבד?

<!–
בטירונות קיבלנו הוראה להוריד את הדיסקית מהצוואר ולהצמיד אותה לפק"להכיסים, מאיזו סיבה שאינני זוכר. זו היתה הוראה של המ"מ שמילאנו בשמחה, גם כי אף אחד לא אהב להסתובב עם הדסקית על הצוואר וגם כי זה היה קל: עשית פעם אחת ושכחת מזה. עד שבוקר יום ראשון אחד תפסו אותי מםצדיקים ושאלו איפה הדיסקית. הראיתי להם. שאלו למה לא על הצוואר? אמרתי שהמ"מ אמר. אמרו לי,"הרמטכ"ל שלך אמר אחרת". עניתי, "הרמטכ"ל לא עושה לי מסדרים ולא דופק לי שבתות".

עזבו אותי.

אומרים שבני ישראל יצאו ממצריים "לקבל עול מלכות שמים" במדבר, אבל זה כנראה מה שאמרו לפרעה; העם, כנראה, פשוט שמח על ההזדמנות לברוח מהעבדות. הרבה תלונות היו להם בדרך, ובסוף אכף עליהם הר כגיגית להכריחם לקבל את התורה, ועוד מספרים לנו שזה "חג החירות". בני ישראל לא החליפו מ"מ ברמטכ"ל היושב בקריה אלוהים של יציאת מצרים לא ישב בקריה בזמן שהטירונים תיזזו, כי הרי "אָנֹכִי ה' אֱלֹהֶיךָ אֲשֶׁר הוֹצֵאתִיךָ מֵאֶרֶץ מִצְרַיִם מִבֵּית עֲבָדִים".

עשרת המכות, חציית ים סוף, בליעת קורח ועדתו ע"י האדמה, עמוד ענן ביום ועמוד אשר בלילה, מופעי אורקולי ענק על הר סיני אלוהים לא ישב במפקדה בזמן יציאת מצריים, הוא הוביל ממש משדה הקרב – ועדין צריך היה לוותר להם על חטא העגל (אם אפשר לקרוא לשחיטת 3000 איש ויתור), ועוד לאכוף עליהם הר כגיגית שיקבלו את עול התורה.

ועדיין – למרות שאלוהים כפה על בני ישראל לקבל עול תורה, ולקבל אותו כאלוהים יחיד, עדיין קוראים לזה חג החירות, ועדיין אומרים שבכל דור ודור חייב כל אדם לראות את עצמו כאילו הוא יצא ממצרים.

כי כולנו טוב, מחמת הספק רובנו עבדים. עבדים לעצלנות, להרגלים, לפחדים, להנאות, לדעות הקדומות, לפרות הקדושות… בבודהיזם ובזן קוראים לזה "היקשרות", ומלמדים שצריך לוותר על הקשר הזה, במקומו להיות נוכח באמת בכל רגע, בכל צומת החלטה, ולהחליט באמת בעצמך. ביהדות, אם אני מבין נכון, הם נחשבים לסוג של עבודה זרה. עבודה לכל הדברים שמחליטים בשבילנו, לא רק מה לעשות אלא מה לחשוב.

עבודה שכולנו, כדאי שנודה בזה, די נהנים ממנה.

כי נוח להיות עבד.

לא לקחת אחריות, לא להתלבט לבד, לא להשוות ולהקשיב לביקורות ולשאול שאלות ובאמת לחפש תשובות…

נוח.

לעבד, לא למרות אלא בגלל שהוא עבד, נוח כי הוא לא צריך לדאוג לכל אלה. הוא עושה מה שאומרים לו. אפילו אם מי שאומר לו נמצא בתוך הראש, אפילו אם זה בעצם חלק לאמודע ממנו. נוח. זה חוסך התלבטויות ומחשבות.

אבל גם אומרים ש"אין חופשי כעבד השם".

איך עבד השם חופשי, והרי גם הוא עבד?

כי "לֹא יִהְיֶה לְךָ אֱלֹהִים אֲחֵרִים עַל פָּנָי". כי כדי להיות עבד ה', צריך אדם להפסיק להיות עבד לאחרים: "כי לי בני ישראל עבדים, עבדי הם ולא עבדים לעבדים". להפסיק להיות עבד לעצלנות, לתשוקות, לטעמים, להרגלים, לפחדים, לדעות הקדומות לקבל עליו אדון אחד בלבד, שהוא מעל ומחוץ לכל האדונים האחרים.

ועל ידי כך, להיות חופשי.

מהם.

ועדיין, יהיה עבד אבל עבד למי שמכריח אותו להחליט.

לקום מוקדם בבוקר להניח תפילין, או לישון עוד קצת? עבד ה' צריך להחליט. לשמור שבת או לא, ואיך בדיוק? עבד ה' צריך להחליט. לקבל גיור לחומרא או להקל? אישה רוצה לשבת לידו באוטובוס, לקום או לא? להדיר נשים מהציבור או לא? לחלל שבת כדי להציל חיי גוי? יש שאומרים כך, ויש שאומרים אחרת, ועבד ה' חייב להחליט להחליט אם הוא עבד לאומרים כך או אחרת, או שהוא לוקח אחריות על החלטותיו כלפי אדונו, ובודק ושואל ושוקל ומחליט, בעצמו.

כי שבעים פנים לה, ורק מי ששואל, שבודק, שמתלבט מה באמת רוצה ממנו אדוניו שהוא מעל ומחוץ לכל האדונים האחרים, חיצוניים ופנימיים רק הוא, באמת, עבד ה'. ורק אז, הוא באמת חופשי.

בבודהיזם, בזן, בטאואיזם, מלמדים דרכים אחרות להגיע לחופש – אחרות, כוונתי, מעבדות לאלוהי היהודים.

אבל זו הדרך היהודית – ולהבנתי, רק בודדים מנסים באמת ללכת בה.

כי למרות שאלוהים של יציאת מצריים היה נוכח מאוד, אלוהים של היום רחוק יותר מהרמטכ"ל בקריה לטירון – הוא רחוק מהעין, ולכן קל ללב להתרחק ממנו. לכן גם קל לאלה המדברים בשמו, אם באמונה אמיתית ואם בציניות תועלתנית. כשאלוהים רחוק מהעין והלב, קשה לשאול כל הזמן שאלות – זה מציק לסביבה ומזמין ריקושטים.

קשה להיות נאמן להחלטתך גם נגד סביבה שאולי חושבת אחרת.

קשה לעמוד על שלך מול בעלי סמכות.

קשה.

אבל אולי כדאי, אם הפרס הוא חופש.

חג חירות שמח.

מודעות פרסומת
פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: