מתערבים?

1. אחרי שנים שלא בונים מכשול קרקעי בגבול ישראל-מצרים, פתאום מצאו כסף. לפי ynet, ייקח שנתיים להשלים את הבנייה. מצד שני, מחר-מחרתיים תהיה רגיעה. אני מנחש שייקח יותר משנתיים. צריך כסף לדברים אחרים…

2. בספטמבר הפלסטינים רוצים לקבל מעמד של מדינה באו"ם. עכשיו חמאס, במקרה הטוב, מאפשר לקיצוניים לירות מהשטח שבאחריותו. אמרו פעם שהפלסטינים מעולם לא החמיצו הזדמנות לירות לעצמם ברגל. התגובה הכי מועילה מצידנו, לפחות לגבי הזירה האירופית-אמריקאית, תהיה הבלגה מקסימלית. להראות לעולם המערבי מי הצד שחימם את הזירה, ומי זה שמנסה לשמור על השקט. אם רוצים למנוע הכרה בפלסטין כמדינה, הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא לתת להם להציג את עצמם כטרוריסטים.

3. הבלגה היא התגובה הישראלית הטובה ביותר. זו גם התגובה הישראלית הכי פחות סבירה. צריך להסביר למה?

4. כי ביבי רוצה להשכיח את המאבק החברתי, כי ברק רוצה להשכיח שהאין-גדר בדרום זה האחריות שלו (וגם העובדה שהצבא – שמשרד הביטחון, כלומר ברק – אחראי עליו), כי גם הצבא רוצה להשכיח את הכביש שנחסם לתנועה אבל נפתח לפני הפיגוע, כי כל שרי הממשלה מבינים שארוע בטחוני גדול זה הדבר היחיד שיכול למנוע שינוי אמיתי כאן.

5. כי המון בעלי אינטרסים, כולל רבים-רבים מחבורת ההון-שלטון, ממש לא רוצים שינוי חברתי.

6. אז אחרי שכל העולם המערבי גינה את הפיגוע, אחרי שחמאס טרח וירה לעצמו (ולאבו מאזן, באותה הזדמנות) ברגל, אחרי שממש לפני ספטמבר הפלסטינים נתנו לנו מתנה, על מה נתערב שביביברקליברמן יתקעו לכולנו כדור ברגל – למה אחד, שניים – ויוציאו אותנו למבצע קרקעי גדול בעזה, שבבת אחת גם ישכיח את המאבק החברתי הראשון בעשרות שנים שהיה לו באמת סיכוי להצליח בארץ, וגם יגרום לעולם המערבי לחשוב שבאמת הפלסטינים הם המסכנים ואנחנו אלה המטורפים עם היד הקלה על ההדק, שצריך לרסן?

מתערבים?

מודעות פרסומת
פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • רוזנברג  ביום 21 באוגוסט 2011 בשעה 11:06

  לגבי 2:
  ההכרזה הפלסטינית היא לפחות לכאורה "באינטרס" של תומכי שתי המדינות בשני העמים.

  ההתנגדות הישראלית היא מטעם חסידי המשך הסטטוס-קוו (כאמור, אני לא בטוח שזה לא משרת את הסטטוס-קוו בסוף, אבל זו הערכה ולא יותר).

  בהנחה שזה ה"דבר" של הרשות ושל תומכי שתי מדינות, מפתיע שהחמאס פועל נגד ? הוא לא יורה לעצמו פחות ברגל מאשר מרחיבי התנחלויות או מתנגדי הקמת מדינה פלסטינית (קרי, ממשלת ישראל). סדנא דארעא חד הוא…

  אהבתי

 • רני  ביום 21 באוגוסט 2011 בשעה 11:18

  התערבות על חיי בני אדם, גם בעקיפין
  היא מעשה לא ראוי.בתוך תחכום היתר של הפוך על
  הפוך על הפוך ראוי להניח לאור הנשמע מרמאללה
  עזה, מצרים ובכלל בעולם הערבי מוסלמי שפשוט
  הכי פשוט יש מי שנהנה להרוג יהודים ורואה
  בזה מצווה שראוי לקיימה תמיד בכל מקום בכל
  הזדמנות. מה עושים ואיך מגיבים, זו שאלה חשובה
  אבל חשוב להכניס לתוך מעגל השיקולים המתחכמים
  שבדרך כלל, כמו במערכת "הארץ" מסתיימים בגל
  האשמות עצמיות גם את האפשרות שהועלתה לעיל.
  להרוג יהודים בכל מקום בכל זמן בכל דרך זו מצווה
  גדולה.

  אהבתי

  • avivsky  ביום 21 באוגוסט 2011 בשעה 11:34

   רני,
   רק כדאי לשים לב שההתנהלות הישראלית של הימים האחרונים לא מנעה הרג ישראלים.
   להיפך…

   ותודה דוד

   אהבתי

 • דודי  ביום 21 באוגוסט 2011 בשעה 12:08

  אני לא חושב שביבי רוצה להשכיח את המאבק החברתי, ובוודאי לא חושב שהוא מעדיף שייהרגו אזרחים לשם כך. זו כמעט אקסיומה בקרב המוחים, אבל אני בספק.

  אסב את תשומת הלב לכמה עובדות:
  1. לעת עתה, מי שיורד מאד בסקרים זה קדימה, לא הליכוד. קדימה מאבדת מנדטים שמאלה – זה טוב פוליטית לביבי ולברק. בטווח הפוליטי הקצר, הממשלה יציבה לגמרי, אף סיעת קואליציה לא תפרוש בגלל האוהלים. אפילו לא ח"כ אחד.
  2. ממשלת נתניהו הקודמת הטילה מס על הבורסה, בניגוד לעמדת בעלי ההון. ממשלת נתניהו הנוכחית עמדה בלחצים חזקים של בעלי ההון בוועדת ששינסקי, ובנושא הסלולר.
  3. הרוגים בקרב אזרחי ישראל לא משחקים לטובת הממשלה. ביום הבחירות נתניהו היה רוצה לומר: "השגנו שקט בגבולות. תראו כמה הרוגים בתקופות ממשלות קודמות וכמה אצלי".

  לכן אני מאמין שבלי קשר לטרור, נתניהו היה רוצה (ומאמין שהוא יכול) למנף את המאבק למה שהוא רואה כצעדים לקידום הכלכלה. זה בהחלט כולל פגיעה באינטרסים של הטייקונים, כמו שכבר נעשה בסלולר. אבל זה יכול לכלול גם דברים כמו הפרטה חלקית של משק החשמל, שמנוגדים ב-180 מעלות למסר של רוב המוחים.

  אם הבלגה היא הצעד הנכון להלחם בטרור זו שאלה פתוחה. היה ירי טיל נ"ט על אוטובוס לפני חודש שלא ממש הגבנו עליו לפי זכרוני, ובשבוע שעבר נורה טיל גראד על באר שבע, וגם לא היתה תגובה.

  אהבתי

  • דודי  ביום 21 באוגוסט 2011 בשעה 12:14

   ואני גם אזכיר שממשלת נתניהו הקודמת לא נקטה בהרבה יוזמות צבאיות. לפניה היה "דין וחשבון" בלבנון, אחריה: "ענבי זעם" (וכמובן הנסיגה ומלחמת לבנון השנייה).

   היה הנסיון הכושל לחסל את חאלד משעל. הייתה גם את פתיחת מנהרת הכותל שגררה תגובה פלסטינית ועימותים. אבל לא היו מבצעים קרקעיים משמעותיים שיזמה ישראל.

   כך שאם הדברים תלויים בנתניהו, הייתי מהמר שלא יהיה מבצע קרקעי. אם זה תלוי בברק, סיכוי לא רע (עם או בלי מחאה). גנץ – אין לי מושג.

   אהבתי

 • רני  ביום 21 באוגוסט 2011 בשעה 13:06

  שלום אביסקי
  אבל זה בדיוק מה שאני טוען. במערכת
  יחסים בני כמאה שנים של הציונות והערבים,
  בהנחה שיש הצדקה לציונות, מעשי ומחדלי
  הציונות, מדינת ישראל ויהודי ארצות
  ערב והאיסלם, השפעתם הייתה זניחה מול
  הרצון העיקש של הצד השני לחסל פיזית את
  מי שלא הסכימו לחיות כדהימים נחותים, תת
  אדם בחסות האיסלם הערבי.

  אהבתי

 • אסף  ביום 21 באוגוסט 2011 בשעה 18:08

  ההתנהלות של הימים האחרונים היא התנהלות מחויבת המציאות של כל מדינה. חכמת ההבלגה היא פריווילגיה של יחידים. מדינה נתפסת כמוסד שתפקידו לסוכך על אזרחיו. כשמול אזרחיו ניצבים מרצחים, הדרך לעשות זאת היא ע"י מכסום האמצעים להריגתם של אלו. אין שום אפשרות למדינה להימנע מתגובה לאחר מתקפת טרור שכזו. העובדה שכעת נוצר "דיאלוג" של ירי – נו. אז במקרה האופציונאלי, היה צד אחד שמדבר לעצמו – כלומר יורה עלינו בלי תגובה. אין ספק שזה היה מתסכל אותם מאוד. גם אותנו, אגב. תגובה היא פריקת אנרגיה. היא מחויבת ונכונה. חשוב רק שהיא תהיה גם נבונה ומקיפה.

  אהבתי

  • רוזנברג  ביום 21 באוגוסט 2011 בשעה 21:30

   כל זה בהנחה שיש ספק לגביה שאכן ירינו על מי שירה עלינו. דו"צ, מסתבר, לא כ"כ בטוח…
   אבל אם חלילה זה נכון, אז אולי כמיטב המסורת ניכנס לעזה "עד קו 40 ק"מ" ולא יותר….

   אהבתי

 • גל  ביום 21 באוגוסט 2011 בשעה 18:22

  מתערבים שאתה אופטימי?

  מסגרת הדיון מוטעית. השאלות הטקטיות של "הבלגה כן או לא" וכמה ביבי ירוויח מלרקוד על עוד קצת דם (ואני בטוח שהוא לא נהנה) מסיטות את הדיון מפתרונות אפשריים. מדינת ישראל צריכה ויכולה בקלות (פרקטית גם אם לא פוליטית) לאפשר חיים נורמטיביים בשטחים הכבושים שבאחריותה שבקרוב יהפכו למדינה.

  אלימות מפסיקה כשהמניעים לאלימות נעלמים. לא כשמרביצים יותר חזק או אם מבליגים.

  [WORDPRESS HASHCASH] The poster sent us '0 which is not a hashcash value.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: