הקמפיין למען גלעד שליט, מזיק. לגלעד שליט

בכלכלה המבוססת על מחסור, ככל שמשאב (מים, אוכל, מקום מגורים, חומר-גלם) נדיר יותר מחד ומבוקש יותר מאידך, כך מחירו עולה – ולהיפך. אף אחד עוד לא הצליח למכור אויר, כי בכל מקום שיש בו אנשים יש גם אויר – אבל "אויר מארץ הקודש" דוקא כן מכרו (וגם אדמה ומים), כי את זהיש רק במקום אחד. וגלעד שליט יש לחמאס רק אחד. הוא נכס שהם לא יוותרו עליו תמורת מחיר נמוך מדי – כי אנחנו מעלים את מחירו בכל הפגנה, עצומה, רשימה בבלוג. כמעט שלוש שנים עברו מאז פרסמתי את זה, ולא השתנה כלום – הוא עדין נמק בשבי ואנחנו עדין מעלים את מחירו בעיני חמאס.

עם כל הצער והכאב על משפחתו ועליו, ממשלת ישראל היא הכתובת הלא-נכונה למחאות בעניינו – כדי שחמאס יוותרו עליו, צריך לגרום למצב בו החזקתו מזיקה לחמאס. צריך לפנות לממשלות זרות וארגונים למען זכויות אדם (כן, "ארגוני שמאל" כמו אמנסטי אינטרנשיונל והצלב האדום) ולהעלות את עניינו בכל מקום אפשרי. צריך להראות את ההבדל בין יחס ישראל לאסירי חמאס ליחס חמאס אליו. צריך לדרוש מארגונים וממשלות באירופה ואמריקה לדרוש בשלומו בכל מגע עם חמאס, וצריך לגרום לאותם ארגונים וממשלות ללחוץ על חמאס לאפשר ליצור איתו קשר, לאפשר לו לקבל חבילות, לאפשר לנציגי הצלב האדום להיפגש איתו ועוד.

לחץ כזה מבחוץ – יחד עם הצגת חמאס כארגון טרור שאינו מוכן לתת מה שהוא דורש לקבל (יחס אנושי לאסיריו) – יכול להשפיע על חמאס. ואם חמאס יושפע, מחירו של גלעד שליט ירד.

ואם מחירו ירד, תוכל ממשלת ישראל לשלמו.

כל עוד אנחנו בעצמנו מעלים את מחירו, למה לחמאס לוותר עליו תמורת מחיר נמוך?

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • angeleyeschina  ביום 27 ביוני 2011 בשעה 12:23

  זה נכון, אבל סטטיסטית, אני לא בטוח שאחוז המקרים בו אנשים פועלים לפי האינטרס "הנכון" שלהם מגיע לחמישים.

  אהבתי

 • שירה רזניק  ביום 27 ביוני 2011 בשעה 23:29

  מסכימה בהחלט.

  מאידך, במדינתנו לא קל להפעיל לחץ על מקבלי החלטות ללא יצירת הדים תקשורתיים רמים.
  למעשה, נראה לי שזהו אחד ה"באגים" המרכזיים בדמוקרטיה ממנו אנו סובלים הכי הרבה:
  דמוקרטיה מבוססת בין השאר על שיח פנימי "קולני"-על האפשרות ליצור מאבק ציבורי באמצעות הפגנות, הפעלת התקשורת וכיו"ב.
  חשיפת השיח הפנימי מזיקה מאד במאבקים מול אוייבים כשלנו.
  בעיניי, זהו שורש הבעיות שלנו.
  (כאן אולי נחוץ עוד הסבר אך כנראה שלא. בכל אופן- עדיף ללכת לישון)

  אהבתי

  • דוד כפרי  ביום 27 ביוני 2011 בשעה 23:42

   אבל אם כבר החלטת להפעיל לחץ על הממשלה, לפחות תפעיל לחץ שיעזור לענין שאתה רוצה לסייע לו, ולא יפריע…

   אהבתי

   • angeleyeschina  ביום 28 ביוני 2011 בשעה 10:09

    איך תפעיל לחץ על הממשלה שיעזור?

    אהבתי

    • דוד כפרי  ביום 28 ביוני 2011 בשעה 14:43

     לדוגמא, ע"י דרישה מהממשלה לפעול מול ממשלות זרות וארגוני זכויות אדם. לא לדרוש מהממשלה להיכנע לחמאס, מה שמחליש את עמדת הממשלה מולו, אלא לדרוש מהממשלה לפעול בצורה עקיפה, בזירה הבינלאומית – זו שיכולה להפעיל על החמאס לחץ ישיר.

     ולדוגמא, במקום להיקשר בשרשראות לשער בית ראש הממשלה/הנשיא/הכנסת, להיקשר באותן השרשראות לשער השגרירויות של מדינות הידועות בתמיכתן בעמדת חמאס בנושאים כמו זכויות אדם ושחרור אסירים. זה ייצור "תקרית דיפלומטית" קלה, מהסוג שמעלה נושא לדיון בארץ הזרה, ויהפוך את שליט לנושא-לשיחה בכל העולם.

     זה גם לחץ על ממשלת ישראל – "אם לא תעסקו בנושא אנחנו נזכיר לכם אותו" – אבל לא לחץ שמחליש את עמדת המדינה אלא מחזק אותו.

     אהבתי

 • עמית  ביום 28 ביוני 2011 בשעה 10:03

  ברגע שהחזקת שליט לא תהיה מועילה לחמאס הוא ימות. לא ישוחרר.
  הדרך היחידה להשאירו בחיים הוא לוודא שהחזקתו מועילה לחמאס. הדרך היחידה לשחרורו היא לגרום לכך ששחרורו יהיה מועיל לחמאס יותר מהחזקתו.
  זה לא בשמיים.

  אהבתי

  • דוד כפרי  ביום 28 ביוני 2011 בשעה 14:45

   גם מול זה, הדרך הנכונה לפעולה היא דרך ארגונים בינלאומיים כמו הצלב האדום ואמנסטי – ארגונים שהסיוע שלהם לחמאס חשוב לחמאס עצמו. צריך להבהיר לארגונים האלה שגם לשליט יש זכויות אדם ושמי שלקח על עצמו לשמור על זכויות אדם בכל העולם, לא יכול להסתכל הצידה רק כשמדובר בישראלי.

   צריך להשתמש בנקודות הכוח של חמאס, נגדו.

   אהבתי

   • עמית  ביום 28 ביוני 2011 בשעה 17:29

    ראשית, התייחסתי לשורה המודגשת שלך, כאילו "צריך לגרום למצב בו החזקתו מזיקה לחמאס". לא רק שזה לא נכון, זה מסוכן. מסוכן מאד. אסור בשום מקרה להגיע למצב בו החזקתו של שליט מזיקה לחמאס.

    שנית, אני מסכים בגדול שלחץ חיצוני על החמאס עדיף מלחץ הבא מישראל. עושה רושם שגם בני משפחת שליט מקדישים לכך מרץ רב, ופה ושם גם מדינת ישראל. יש לזה פה ושם גם פירות, דוגמת מכתב סרקוזי, הצהרת באן קי מון וכו'.

    אבל אי אפשר לשבת ולחכות עד שלחץ חיצוני יעזור. וסביר שבהיעדרם יהיה דיון ציבורי מה ישראל יכולה לעשות כדי להביא לשחרור גלעד שליט, ומה ההשלכות החברתיות והבטחוניות של שחרורו בתנאים המדוברים מול ההשלכות של אי שחרורו. לולא קמפיין שליט, כל זה לא היה קורה.

    אהבתי

    • דוד כפרי  ביום 28 ביוני 2011 בשעה 17:37

     אבל ברור שרציחתו, גם תזיק לחמאס. כרגע יש להם אינטרס ברור לא לשחרר אותו, אבל אם החזקתו תזיק להם יהיו להם שתי אפשרויות: לשחרר אותו בעיסקה כלשהי, או לרצוח אותו. מה לדעתך יזיק להם יותר?

     אם זה לא היה ברור קודם, חלק מהלחץ על ארגונים וממשלות זרים צריך להיות בדיוק על הענין הזה: חמאס אחראי לחייו של גלעד שליט עד שישוחרר, ואם יירצח בידיהם – גם זה באחריותם. דרישה לצו מעצר בינלאומי של כל הנהגת חמאס בעזה בטענה שהם אחראים לרצח, כי לא שיחררו אותו, לדוגמא. לא צריך לחכות שיירצח בשביל להזכיר את האפשרויות האלה.

     עד היום, למרות שהחוק מאפשר זאת, ישראל לא הוציאה להורג אף מחבל רוצח. גלעד שליט לא רצח אף אחד. חמאס לא רוצה כותרות בעיתונות הבינלאומית בסגנון "חמאס רוצח שבויים", זה רע לתדמית שלו.

     שוב: שהחזקת שליט תזיק לחמאס ורציחתו לא תהיה קבילה על הקהילה הבינלאומית, הוא יוחזר.

     עד אז, לא צריך לתת לחמאס כלים להעלות את המחיר.

     אהבתי

 • בנימין  ביום 29 ביוני 2011 בשעה 0:14

  בכללות אני מסכים עם מה שכתבת למעט שורה אחת.
  "ואם מחירו ירד, תוכל ממשלת ישראל לשלמו"

  מהו המחיר הנמוך שהיית מוכן לשלם?
  מאז עסקת טננבוים ששוחררו מחבלים פחות מסוכנים ממה שמתכוונים לשחחר בשביל גלעד שליט נהרגו 26 בני אדם מאותם מרצחים ששוחררו, כך שאי אפשר לומר שהעסקה הייתה טובה, ואדרבא צריך להודות ששגינו בואתה עיסקה

  תמיד צריך ללכת על פי השכל ולא על פי הרגש, כולנו רוצים שגלעד שליט יהיה פה אתנו, אבל אם היינו יודעים מי יהיו אותם אלו שח"ו יהרגו מאותם מרצחים שישוחררו היינו מדברים קצת אחרת.
  הבעיה היא שכולם הולכים אחרי הרגש וחושבים לטווח הקצר.
  איזהו חכם הרואה את הנולד.

  אהבתי

  • דוד כפרי  ביום 29 ביוני 2011 בשעה 2:33

   שלום בנימין,
   "אין פודין את השבויין יתר על כדי דמיהן, מפני תקון העולם. ואין מבריחין את השבויין, מפני תקון העולם." – משנה, מסכת גיטין ד, ו
   ומוסיף הרמב"ם:
   אין פודין את השבויים ביתר על דמיהן, מפני תיקון העולם – שלא יהיו האויבים רודפין אחריהם לשבותם; ואין מבריחין את השבויים, מפני תיקון העולם – שלא יהיו האויבים מכבידין עליהן את העול, ומרבים בשמירתן. – רמב"ם, הלכות מתנות עניים, ח, יב (ותודה לויקיפדיה).

   באמצע ימי הביניים (מאות 9-13 למניינם) היה מחיר קבוע לשחרור שבויים: שלושה במאה דינר. המחיר היה קבוע לנוצרים, יהודים ומוסלמים – מי שתפס תבע את המחיר, ומי שרצה לשחרר נאלץ לאסוף את הכסף. ידוע הסיפור על המהר"ם שתמורת שחרורו נדרש סכום גבוה בהרבה, וסירב שיפדוהו במחיר מופקע ומת בכלא.

   אני לא יודע מהו מחיר נכון תמורת גלעד שליט. אני לא בטוח שנכון למדינת ישראל לקבוע כללים ברורים מדי בתחום זה – מי יודע מה ילד יום, ואת מי נצטרך לשחרר מחר? אבל כן ברור לי שצריכה להיות מידה כנגד מידה, שלא נשמרה בעבר: תמורת מידע על שבוי (חי או מת, ומה מצבו) יקבלו מידע על אסירי חמאס (מכיוון שממילא מקבלים, אולי יקבלו יותר הזדמנויות לפגוש מבקרים). תמורת תמונות/הקלטות/קטעי וידיאו, יקבלו כנ"ל. תמורת גופות או חלקיהן, יקבלו גופות, ותמורת שבויים חיים – יקבלו אסירי חמאס/פתח/ג'יהאד/מהשלאיהיה חיים.

   כמה ואת מי, אשאיר למערכת הביטחון להמליץ ולממשלה להחליט מה ייחשב מחיר הוגן. ברור שעסקת טננבאום היתה מופרכת, ושעסקת "מחבלים חיים תמורת גופות" היתה רעה מאוד. זו עכשיו חלק מהבעיה, כי לחמאס נראה שאסור לו להסכים לקבל פחות ממה שקיבל חיזבאללה.

   בגלל זה כל כך חשוב לא להעלות את מחירו של שליט עוד יותר ע"י הפגנות ועצומות ושאר פעולות נגד ממשלת ישראל, וכן להפעיל לחץ עקיף על חמאס, דרך ארגונים וממשלות זרים, שיהפוך את שליט לנכס שעדיף לא להחזיק בו (אבל אסור לרצוח, כמו שכתבתי למעלה).

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d בלוגרים אהבו את זה: