מדוע חדלה מרץ להיות רלבנטית?

רשימה זו נכתבה על ידי אבי, מרדכי כפרי. כל הזכויות שמורות לו.

מי מאיתנו לא נתקל בתשובה בנוסח "מרץ שלכם היא מפלגה סימפטית אבל לא רלבנטית!" ואנו תוהים – הם הרי מסכימים עם דעותינו, אז מדוע הם פוסלים אותנו כך?

והתשובה היא שאנו חיים בעבר הרחוק כאשר רוב האנשים עדיין קראו את מצעי המפלגות
והצביעו לפי הזדהותם האידיאולוגית. היום רק "הגרעין הקשה" של המפלגות נוהג כך. שלושה מנדטים –  במקרה שלנו. המצביעים המשכילים, שאליהם אנו פונים למעשה, למדו את תורת הפרגמטיזם שלפיה בני אדם פועלים ומצביעים רק לפי האינטרסים שלהם והאידיאולוגיות משמשות לקישוט או להסתרת האינטרסים האמיתיים. איזה נימוק משפיע יותר על עמנו: האידיאולוגי, ששלטון עם בעם פסול עקרונית, או הפרגמאטי-דמוגראפי, שבהמשך הכיבוש הערבים יהפכו לרוב בארצנו ולא תהיה לנו מדינה יהודית?

האם מרץ דואגת לאינטרסים של אלה שהיא פונה אליהם על יסוד של שותפות בדעות?

פעם היו לנו עשרה מנדטים בכנסת ושרי חינוך ומסחר ותעשייה, אנשים העריכו מאד את פועלנו שם. ואז מרץ החליטה לפרוש מן הממשלה כדי ללמד את ש"ס שלא יפה להדבק לכיסאות. לעזאזל האינטרסים של מצביעינו! היו לכך כל מיני תירוצים אבל נראה לי שההסבר האמיתי הוא שמנהיגינו התרגלו להיות באופוזיציה שבה אפשר להתבטא באופן חופשי ולא להיות מוגבלים על ידי סולידאריות קואליציונית. כי להלן, כל פעם שהוקמה ממשלה, מרץ הודיעה מיד מה הם הקווים האדומים שלה ועם מי היא לא תשב ביחד בממשלה.

מבחינה אידיאולוגית כל זה היה מוצדק, אבל פוליטיקה היא אומנות. מי שמנהל אותה לפי דוקטרינות ללא פשרות כלשהם פשוט חדל להיות רלבנטי. מצביעינו לשעבר הבינו זאת. מנהיגינו חשבו שאפשר להצליח על יסוד פעילות רק למען השלום והידברות עם הפלסטינאים. וכך ירדנו בכל מערכת בחירות עד שהגענו לסוף הדרך כמעט. ועדיין לא נראה אצלנו חשבון נפש אמיתי.

תפקיד השמאל בחברה הוא ליצור ולגבש רעיונות חדשים, כי המרכז יושב על הקיים והימין רוצה לחזור לדגמים קדומים מן העבר. עשינו זאת כשהבאנו לעמנו את רעיונות השלום  על יסוד הקמת מדינה לפלסטינאים. זה היה ההישג היסטורי עצום, כי הרעיון הזה שהתחיל כקול קורא במדבר זכה כבר ללגיטימאציה בעיני רוב העם. צריך לחזור על רעיון עד שיתגשם. אבל אסור לשמאל להיעצר ברעיון אחד כאשר במדינה יש התפתחויות וצרכים בוערים נוספים. אין לשכוח שמאבק על האינטרסים של מצביעים שלך אינו נוגד את האידיאולוגיה אלא מחזק אותה בשילוב הפעילויות.

מרדכי כפרי, קיבוץ גל און

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d בלוגרים אהבו את זה: