להזכיר לחכמים לאחר המעשה…

נכתב ע"י מרדכי כפרי

בדיון על הכישלונות של מלחמת לבנון השנייה מצטיינים בעיקר "חכמים לאחר המעשה". זכרונם הקצר משכיח מהם את העובדה שלרוב הם חייבו ותמכו במדיניות ומעשים שלמעשה קדמו וגרמו לכישלונות שהיו למנת חלקינו באותה מלחמה. 

במלחמת עיראק התברר סופית שצריך לשנות את דרכי המלחמה כי נשק אנטי טנקי – טילים – נעשה הרבה יותר יעיל ומסוכן ליכולת  הטנק לשרוד בקרב. במלחמה הזאת חיל אוויר היה הכוח התוקף וכוחות היבשה באו בעקבותיו והשתלטו על השטח לאחר שבירת האויב מן האוויר. בצה"ל למדו לקח זה וחיל אוויר זכה למקום ראשי בהצטיידות ואימונים. זה הביא גם להזנחה של השריון באימונים וגם למחסור בציוד – כפי שנודע לנו לאחר המעשה.

מפקד חיל האוויר חלוץ נבחר לרמטכ"ל, ורבים חייבו את הבחירה הזאת כציון לשינוי בדרך הלחימה. היום הם אומרים את ההיפך, אלא ששום דבר לא השתנה בדרכי הלחימה וסבלנו מפגיעות רבות בטנקים שלנו. חיל אוויר הוא שהצליח, גם בלבנון, לגרום לחיזבאללה לבקש הפסקת אש, ויכולנו לקבל אותה כבר אחרי כמה ימי הפצצה. מדוע בחרנו להלחם חודש ימים? זהו עניין להיסטוריונים שידעו יותר מאיתנו כי  תפקידם הוא באמת להיות חכמים אחרי המעשה, בניגוד לפוליטיקאים ופובליציסטים שמתיימרים להיות חכמים תמיד ומראש ומסתמכים על הזיכרון הקצר של הציבור כדי להשכיח את דעותיהם לפני המעשה.

כשאיש חיל האוויר נבחר לרמטכ"ל, היה איזון לחסרונותיו בענייני קרב היבשה כי היו מעליו "רמטכ"ל  על" בדמות שר הביטחון מופז ומעליו "שר ביטחון- על" בדמות אריק שרון. רצה הגורל ושרון מצוי בבית החולים. אולמרט, בגלל שיקולים פוליטיים משלו, החליף גם את שר הביטחון מופז – איש חילות היבשה – בפרץ, שהגדיר את עצמו בכניסתו לתפקיד כ "גנרל חברתי". כעת לא היה מעל לחלוץ שום כוח בעל סמכות שיכול היה לאזן אותו בדרכי חילות היבשה. היה לו סגן איש חילות היבשה והוא אפילו מונה לראש חזית הצפון – על, אבל בפועל ביבשה היה בלגן ולא פעילות מאוזנת.

כאשר פרץ נבחר לשר הביטחון רבים חייבו את הצעד הזה מתוך שיקול פוליטי הגיוני שלצבא יש יותר מדי השפעה על הממשלה, וששר ביטחון אזרח יאזן זאת ויחזיר תקציבים לענייני חברה וגם יאזן את מדיניות הביטחון במגמה לקידום השלום. זאת היתה אז הדעה המקובלת ומי שלא קם נגדה אז ומתיימר להיות חכם יותר היום אינו ראוי ללמד אותנו לקראת המחר כי לכך לא תתכן חוכמה לאחר המעשה. ידוע למי ניתנה הנבואה… תבונה מאפיינת זהירים יותר ובודקים לפני המעשה.

אני כותב את הדברים האלה כי לדעתי אנו נתונים בהשפעה של היסטריה פוליטית שהיא מסוכנת יותר מהפצצה האיראנית. אנו נחליף כעת רמטכ"ל שנכשל ברמטכ"ל שייעודו להצליח במלחמה שהיתה וכבר לא תהיה כמוה. אחרי זה מה התועלת בהוספת שר הביטחון שהיה רמטכ"ל או מפקד חיל הים לשעבר? או בהחלפת אולמרט במועמד עוד פחות מנוסה ממנו? צריך להבין שכולנו בני אדם ולא יותר. דרכו של האדם הוא לנסות מעשים וללמוד מטעויותיו. מי "שרואה את הנולד" לרוב אינו משפיע על החיים הפוליטיים.

מרדכי כפרי
קיבוץ גלאון
כל הזכויות שמורות למרדכי כפרי

מודעות פרסומת
פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • דריאן  ביום 23 בינואר 2007 בשעה 21:15

  למרות שדברים אלו נשמעו כבר בדבר המלחמה האחרונה, הם נוסחו בצורה ראויה, כוללת מדוייקת למדי.

  דריאן.

  אהבתי

 • רות אילת  ביום 24 בינואר 2007 בשעה 7:40

  האם בכוונתך שלא כדאי להחליף את המכהנים כרגע?
  יש ויש אלא שיש לשנות את הנבחרים ואת תרבות השלטון כדי שאלה שיבחרו אכן יעשו שינוי ולא שנקבל כמו שאומרים באנגלית
  more of the same
  יש צורך לנער את המערכת ולשנות את סדרי הפוליטיקה כדי שנקבל מנהיגים שישרתו אותנו ציבור האזרחים נאמנה.
  אנחנו ראויים למשהו טוב יותר.
  משהו שהשתבש עם כניסת ההפרטה שהעבירה את נכסי המדינה למספר מצומצם של ידי ם פרטיות שעושות במדינתנו כאוות נפשם.

  אהבתי

 • ד.ט  ביום 24 בינואר 2007 בשעה 10:01

  ולא השתנה שום דבר מהותי במאבק בין שריון הטנק לבין הטילים. גם במלחמה האחרונה רוב הטילים לא הזיקו לטנקים ורק חלק קטן הצליחו להשמיד טנקים, בדיוק כמו במלחמות קודמות.

  אהבתי

 • דוד כפרי  ביום 24 בינואר 2007 בשעה 13:26

  (אבי) היתה, בעיקר, לצאת מההיסטריה ולהפעיל שיקול דעת – וכן להזכיר לרבים מהמבקרים את חלוץ, פרץ ואולמרט, שהיתה תמיכה גדולה בבחירתם, בזמנה.

  יתכן שהמכהנים כרגע באמת גרועים, לא בטוח שמחליפיהם טובים מהם.

  בעיתות היסטריה, קריאה לשיקול דעת, כמה שהיא לפעמים מרגיזה, היא קריאה שראוי להקשיב לה.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: