בראש נקי

קורה שבתוך זמן קצר, מכמה כיוונים שונים, אני שומע על אנשים שמתלוננים על אותה הבעיה, כל אחד ממקום אחר. כך קרה בשבוע האחרון בתחום ה"שקט בראש" באימון, שעלה בשיחות פנים-אל-פנים עם כמה אנשים, וגם בדיון בפורומים.

קשה לעשות שקט בראש; המוח שלנו בנוי לחשוב, רק שהוא לא ממש ממושמע ונוטה לפעמים לחשוב על דברים שכרגע היינו מעדיפים לשכוח מהם…

בדיחה ידועה היא להורות למישהו "אל תחשוב על סוס לבן!"

נו, איך אפשר? הרי ברגע שאמרנו "סוס לבן", כל מי ששומע חושב על סוס לבן. אם נוסיף פרטים ("סוס לבן דוהר על כר דשא, עם שני עצים וענן לבן…") נהפוך את המשימה לבלתי-אפשרית לחלוטין, אלא אם השומע מכיר את השיטה היחידה שמאפשרת לא לחשוב על סוס לבן, והיא: לחשוב על סוס שחור.

המוח, כאמור, בנוי לחשוב; קשה מאוד להימנע מלחשוב על דבר מסויים, אבל בהחלט אפשרי להשתדל לחשוב על משהו אחר. סוס שחור זו אפשרות, אבל ברוב שיטות המדיטציה מציעים לחשוב על הנשימה, או לשנן מנטרה כלשהי, או להתרכז בפעולה כלשהי, כמו קאטה, טקס שתית תה, או שטיפת כלים.

אבל גם כאשר מנסים להתרכז בדבר אחד, באופן טבעי באות מחשבות זרות ומפריעות. איך למנוע מהן להפריע?

אפשרות אחת היא להתאהב; אדם מאוהב, גם בתוך המון והמולה, יחשוב-יראה-ישמע-ירגיש רק את אהבתו, ולא משנה אם מדובר באישה, כדורגל, ילד או תמונה. לא קשה להתרכז בדבר אותו מאוד אוהבים, הבעיה (כמו אצל סטודנט שצריך להכין שיעורי בית במקצוע שנוא), היא להתרכז גם במה שלא אוהבים. וכאן ניכרת חשיבות התרגול הסדיר של שריר הריכוז.

הריכוז, כמו שרירי השלד, מתחזק כשמתרגלים אותו ונחלש כשלא; אדם שמתרגל ריכוז באופן סדיר בתחום אחד, יגלה שיכולתו להתרכז משתפרת בכל תחום. כל שיטות המדיטציה עוסקות, ברמה כלשהי, בחיזוק יכולת הריכוז.

איך? כבר כתבתי למעלה: ברוב שיטות המדיטציה מציעים לחשוב על הנשימה, או לשנן מנטרה כלשהי, או להתרכז בפעולה כלשהי, כמו קאטה. הרעיון הוא שנושא המדיטציה יהיה "עוגן" למחשבות, כאשר כל פעם שנכנסת מראש מחשבה אחרת פשוט מניחים לה וחוזרים להתרכז בנושא המדיטציה.

כשאני מטפל, עוזר לי להיזכר מדי פעם בתפילת הרופא; כשאני מתאמן בטאי-צ'י, אני משתדל להתרכז בנשימה, ביציבה ובתנועה מהבטן; כשאני נוהג, אני משתדל להתרכז בכביש.

 

נושא המדיטציה הוא עוגן, לא גדר

תמיד ייכנסו לראש מחשבות זרות בזמן המדיטציה. תמיד. גם למאסטרים. זו רק שאלה של כמה זמן עובר עד שתיכנס מחשבה זרה, וכמה זמן עובר עד שנצליח להחזיר את הריכוז לנושא המדיטציה; אצל מתחילים הראשון קצר והשני ארוך, אצל מאסטרים הראשון ארוך והשני קצר.

קוצר הזמן הראשון אצל מתחילים הוא נושא קבוע לתסכול, והוא אחד הגורמים העיקריים להפסקת האימון. כדי לא להתעסק שוב ושוב בתסכול הקבוע (שהופך לנבואה המגשימה את עצמה), צריך לזכור את ההבדל שבין "להפסיק לחשוב על סוס לבן" לבין "כן לחשוב על סוס שחור"; נושא המדיטציה אינו מחסום למחשבות זרות, אלא "עוגן", מקום לחזור אליו כאשר המחשבות הזרות מפריעות; הוא לא הגדר שתשאיר את הסוס הלבן בחוץ, הוא פשוט סוס שחור. גם כשהסוס הלבן והשחור רצים יחד בשדה, אפשר להחליט להתרכז בשחור.

אין טעם להתרגז כשמופיעה מחשבה זרה; זה גם לא עוזר. מה שכן יש טעם לעשות, הוא לחזור לנושא המדיטציה, ל"עוגן", לסוס השחור; וכמו שריר, ככל שנחזור יותר פעמים במחשבתנו לנושא המדיטציה כך נחזק את יכולתנו לחשוב על מה שאנחנו רוצים, וכך – בלי שנשים לב – תתחזק גם יכולתנו להימנע מלחשוב על נושאים מטרידים.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • רינת  ביום 8 במרץ 2006 בשעה 4:07

  מעניין

  אהבתי

 • תמי ליבנה  ביום 8 במרץ 2006 בשעה 7:47

  בהחלט אפשר לכוון את המחשבה

  מוסיקה עוזרת קריאה ושירה
  ומדיטציה כמו שאתה אומר.

  וחוץ מזה סוסים שחורים זה דבר יפה!!
  🙂

  תמי ליבנה

  אהבתי

 • nir  ביום 8 במרץ 2006 בשעה 8:15

  אהבתי
  להתרכז בשטיפת כלים ?

  אהבתי

 • דוד כפרי  ביום 8 במרץ 2006 בשעה 8:34

  מה רע בלהתרכז בשטיפת כלים?
  האם זה יותר מסובך/קשה מלהתרכז בשזירת פרחים?
  או ירי בקשת?
  או הכנה ושתיית תה?
  🙂

  אהבתי

 • אלישיר  ביום 8 במרץ 2006 בשעה 19:53

  בעזהי"ת

  "…המחשבה ביד האדם להטותה כרצונו למקום שהוא רוצה, וכמבואר לעיל שאי אפשר שיהיו שתי מחשבות ביחד כלל, ואפילו אם לפעמים הולכת מחשבתו ופורחת ומשוטטת בדברים אחרים וזרים, ביד האדם הוא לחזור ולהטותה בעל כורחה אל דרך הישר, והוא ממש כמו סוס שפונה מן הדרך וסר לדרך אחרת, שתופסים אותו ברסנו ומחזירים אותו בעל כורחו אל הדרך הישר…
  …על כן עיקר העצה לבלי להשגיח עליהם כלל ושלא יהיה אכפת ליה כלל מה שעומדים לפניו אלו הדמיונות וההרהורים… ולא ישגיח עליהם כלל ולא יביט לאחוריו אם נסתלקו ממנו, רק יעשה את שלו במה שהוא עוסק –ובזה יסתלקו ממנו ממילא"

  (רבי נחמן מברסלב).

  הבהרה: המילה העברית "מחשבה" אינה מייצגת את הדיאלוג הפנימי, את הדיבור המחשבתי גרידא. אפשר באותה מידה להשתמש בביטוי "מחשבת המדיטציה", ולהתכוון בזה לשטף התחושות שהציף אותך בעוד הדיאלוג הפנימי כבר שקע לו הרחק מאחור.

  אהבתי

 • לנה  ביום 9 במרץ 2006 בשעה 19:54

  בראש נקי רץ אל הקיר – נתקע
  בראש נקי רץ אל הכביש – נדרס
  בראש נקי בא למבחן – נכשל
  בראש נקי חשב נהיה רב…

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d בלוגרים אהבו את זה: