איראן והאיום הגרעיני

אירן והאיום הגרעיני
 
העיתונות הישראלית מלאה בדיונים והצהרות הדנות באיום הגרעיני האירני, שודאי גורמות סיפוק רב לראשי הממשל האירני. כי אנו  מגיבים בדיוק כפי שהאיראנים רוצים שנגיב: מוחים, מגייסים את דעת קהל העולמית, ומאיימים שנפעל לבד – כפי שהם בוודאי צפו. העולם מתייחס אלינו באהדה, אבל אינו מוכן ליותר. ישנם אינטרסים שונים לחוסר תגובה בנידון. מי שהשלים עם העובדה שלהודו ולפקיסטן יש נשק גרעיני מוכן כנראה שישלים עם זה שגם לאיראן יהיה.

וכיצד מוכיחים אצלנו שהמקרה שלנו יותר גרוע? מצטטים את נשיא איראן הדורש את החיסול של מדינת ישראל, ואת דברי מנהיגו הרוחני חמנאי המאשר את תוקף דבריו, וכבר מאיימים שאם המעצמות הגדולות לא יעצרו את איראן נעשה זאת אנחנו. הרמטכ"ל אפילו רומז על הזמן – תוך כשלושה חדשים. מה שהאיראנים רוצים הוא, כמובן, שאנו נעורר פאניקה לפי נוסח דבריהם, אחרת הם לא היו חוזרים ומחזקים את אותו הנוסח הגורם להם גינויים כל כך רבים.

איש אינו שואל את עצמו מדוע האיראנים לא אמרו דבר כזה קודם ופתאום פתחו את הפה? ההסבר הפשוט הוא שבא נשיא חדש לאיראן, שאינו יודע להסתיר את כוונותיו ושינה את הקדימויות של מדינתו. אבל השליט האמיתי איננו הנשיא החדש אלא האייטוללה חמנאי הותיק, והוא אישר את דברי הנשיא שלו. האיראנים ידועים בזהירותם הרבה. הם אינם מפרסמים את כוונותיהם ואת סודותיהם. מנהגם הוא לפעול מחוץ לארצם בעזרת בני ברית זרים תוך הכחשת האחריות איראנית – כמו אצלנו בעזרת חיזבללה, הג'יהאד האיסלמי והחמאס. עד כה הם הצליחו בזה: כשסוכניהם פוצצו שני בניינים בהפרש של זמן בארגנטינה (השגרירות הישראלית ומרכז יהודי) לקח לגורמים מקומיים שנים לגלות שיד האיראנים במעשה. גם ישראל לא הגיבה על מקרים אלה בפעולה משלה, למרות שחשדה למי היה העניין בכך.

אז מדוע כעת הם מצהירים שחובת כל המוסלמים ושלכם בתוכם היא לחסל את מדינת ישראל? מדוע הם אפילו רומזים שעל גרמניה ואוסטריה להעניק לישראל שטח משלהם ולהעביר לשם את כל יהודי ישראל – כפיתרון המניח את דעתם? אולי הם כבר בחרו עם מי לריב באירופה?

האיראנים מתחילים בהעשרת אורניום, שלב בייצור נשק גרעיני, והם רוצים להרגיע את העולם: אין לנו כוונות לפגוע בארצות אחרות, רק אל תפריעו לנו לחסל את ישראל. האם יש בעולם גורמים שהתפתחות כזאת מסוגלת להרגיע אותם? לא כדאי לנו לעשות חשבון, אבל יש ארצות רבות שיש להן אינטרס בהמשך אי-העשייה כעת. ארה"ב מחפשת דרכים לצאת מהתסבוכת העיראקית ואיננה פנויה לחזית נוספת. רוסיה מספקת לאיראן כור גרעיני, ציוד נוסף, טילים להגנה מטילי שיוט ומומחים בתחומים רבים. היא רוצה להיות שוב מעצמה שמתחשבים בה ומבקשים ממנה שתחדל מלצייד את איראן ביכולת "הגנתית". סין וקוריאה הצפונית עוזרות לאיראן להוסיף טווח לטילים שלה וסין זקוקה להבטחת הנפט האיראני בתמורה. ארצות רבות נוספות זקוקות לנפט האיראני ויודעות שבלעדיו מחירי הנפט בעולם יעלו יותר ויותר. נוצר מצב שבו לא צפויים מעשי מניעה רבים, למרות שדיבורים וודאי לא יחסרו.

הזהירות מחייבת אותנו להתמודד מיד עם החומרה הקיצונית של האיום האיראני, אבל אם איננו רוצים להיות מרומים צריך לדבר בנוסח שונה מתגובה ישירה לדיבורים האיראניים. ראשית, צריך להבהיר שהאיראנים יודעים לחשב את מעשיהם והם לא יתקיפו גרעינית מדינה שתגיב מיד במכת נגד גרעינית משלה. ישראל היא גם המדינה היחידה שיש לה כבר טילים נגד טילים מבצעיים, שיכולים לחסל על גבולותיה טילים המתקרבים מאיראן. שנית, לאיראן יש כבר טילים שיכולים להגיע לכל מקום בישראל ובמזרח התיכון. אז למה הם מנסים להאריך את טווח טיליהם כדי שיכסו את כל בירות אירופה? אם זה לא מעיד על מטרותיהם הנסתרות אז מהי משמעות מעשיהם?

בעולמנו הנצפה ע"י לוויינים, ברגע שמדינה שולחת טיל לטווח רחוק כל העולם יודע לא רק לאן פניו מועדות אלא גם מאיפה הוא בא. לכן טילים גרעיניים הפכו לנשק מובהק של מכת נגד פוטנציאלית. אז את מי באירופה רוצים האיראנים להפוך לבני הערובה? נשק גרעיני קיים כבר שישים שנה. מאז ההתקפה על יפן ב-1945, כל המדינות בעלות יכולת גרעינית לא השתמשו בה אלא שמרו עליה למכה שנייה. האם איראן מתכננת לחרוג מכלל זה? איראן כבר מדברת על הצורך בחיסול מדינת ישראל, אבל בדמונולוגיה של קיצוניים השיעים ישראל היא רק "השטן הקטן", כאשר "השטן הגדול" הוא אמריקה. לכן פגיעה בישראל היא טאקטיקה כאשר חיסול תרבות המערב, המאיימת לדעתם על אורך חיים האיסלמי, הוא האסטרטגיה.

הדרך שנבחרה על ידי כל הקיצוניים האיסלמיים לפגיעה במערב היא  פעולות טרור. הם גילו שהמערב מאד רגיש ופגיע לפעולות כאלה וניתן בעזרתן להוציא אותו משיווי משקל וליצור בו אנדרלמוסיה. יתרון נוסף הוא שקשה להוכיח שמקור פעולות הטרור הוא במדינה מסוימת. אירן עשתה ניסיונות בתחום זה בישראל וארגנטינה, על ידי הפעלת בני ברית טרוריסטיים מקומיים. חוץ מישראל שום גורם מדיני אפילו לא מדבר נגדה בשפת עונש כשלהוא. הצלחה בעבר היא נימוק משכנע למדי. תראו את ארצות המערב: לאחר פעולות טרור ספורות הוגבר בהן הפיקוח על הקהילות המוסלמיות, שמעורר בתוכן רגשות אפליה ושיקל על גיוס הצעירים לפעולות טרור נוספות בעתיד. חופש התנועה האווירית הוגבל ע"י בדיקות קפדניות. חירויות הפרט הוגבלו לצרכי חקירה אנטי טרוריסטית. בכל מקום ציבורי בודקים את התיקים. כל זה כנגד טרור קונבנציונאלי. אורך חיים המערבי כבר השתנה בהשפעת הטרור.

מה יהיה כאשר תתחיל הפצת פצצות אטום לקבוצות טרוריסטיות בעולם? האיראנים יטענו שישראל היא שמפיצה את הפצצות הללו – כי הרי ישראל לא הותקפה גרעינית. אפשר גם להחשיד את פקיסטן (שבזמנו מכרה את סודותיה הגרעיניים לאיראן), את המאפיה הרוסית וכך הלאה – הרוצה  לשקר ירחיק עדותו. כאשר בכל זאת יחשדו באיראן היא תוכל "לרמוז" שיש לה טילים בעלי טווח מספיק לחסל את כל בירות אירופה, ומי שיפגע בה יגרום לה להגיב לפי שיקוליה.

כל זה עשוי להתגשם בטווח של שנים רבות, אבל לעצור את התהליך אפשר רק בטווח קצר הרבה יותר. דברי אנשי הביטחון הישראליים, שישראל תהרוס את הפוטנציאל הגרעיני האיראני ואפילו בעוד שלושה חדשים מזכירים את הבדיחה על הצועק: "תחזיקו לי את הידיים – אחרת ארביץ לו"; איראן היא ארץ רחוקה וגדולה, אין לנו שדות תעופה קרובים אליה, תדלוק אווירי הוא תהליך פגיע למדי. הציוד האיראני להפקת אורניום מועשר נמצא ברובו מתחת לאדמה. פגיעה קונבנציונאלית בכורים לא תספיק שם כמו שהספיקה בעיראק.

הארץ היחידה שמסוגלת טכנית לחסל את היכולת הגרעינית האיראנית היא ארה"ב, ולה יש כעת בעיות אחרות בראש. לדעתי כדאי יותר למדינתנו להבהיר לעולם שהסכנה הגרעינית מאיראן היא לא רק לנו, אלא אף יותר למדינות מערב אירופה, החסרות נשק גרעיני.

מרדכי כפרי, קיבוץ גל און
(מאמר זה נכתב ע"י מרדכי כפרי, וכל הזכויות שמורות לו)

מודעות פרסומת
פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • ישענר זאף  ביום 24 בדצמבר 2005 בשעה 20:04

  מאמר מעולה!
  ניתוח מדויק של המצב.

  לדעתי האיום הגרעיני הוא רציני ביותר.
  אני אף טוען שהנושא הזה הולך להיות מרכזי במערכת הבחירות הבאות.

  לדעתי הדרך הטובה לטפל בזה היא בשני אופנים:
  1. קואליציה צבאית שתפגע במתקנים הגלויים
  2. פעילות סמוייה של המוסד וקומנדו ישראלי לחבל בתכניות שלהם, כמו חיסול בכירים.

  אהבתי

 • איתי  ביום 16 בינואר 2006 בשעה 8:44

  זו דרך נוראית אבל בהחלט באה בחשבון.

  אם ישראל תגיע למסקנה שהאיום האיראני הוא קיומי בטווח הנראה לעין, אין ברירה אלא לתת מכת מנע גרעינית ולהשמיד את איראן.
  זה יגרום למלחמה אזורית, אבל ההלם יאפס גם את הפלסטינאים ויוביל לשלום.
  מכל מקום, החלופה בוודאי תוביל להשמדת ישראל.

  אהבתי

 • דוד כפרי  ביום 16 בינואר 2006 בשעה 8:54

  אבי מסביר ברשימתו מדוע לישראל *אין* אופציה צבאית נגד איראן.
  היחידים שיש להם אופציה כזו הם האמריקנים, והם עסוקים במקום אחר.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: