סדר טיפול בשכיבה על הצד

רשימה זו מיועדת לתלמידי קורס ידיים טובות בלבד, כתזכורת. מי שלא למד שיאצו בצורה מסודרת וינסה לטפל לפי המתואר כאן, עלול לפגוע במטופליו. בכל מקרה יש להפעיל שיקול דעת, לא להכאיב למטופל ולא לגרום לאי-נוחות; יש לזכור שלחלק מהאנשים לא נוח להתלונן ויש "לשאוב מידע" גם כשהמטופל אינו רוצה להגיד שלא נוח לו. בהמשך אוסיף תמונות. כדאי גם לזכור שברשימה זו יתכנו טעויות.

סדר הטיפול בשכיבה על הבטן נמצא כאן

סדר הטיפול בשכיבה על הצד:

 (כל דבר עושים פעמיים! כל דבר עושים פעמיים!

1.  "וויש" מהשכם השמאלית (הגבוהה) עד לקצה הרגל השמאלית (הגבוהה) של המטופל.

2.  יאנג של ירך שמאל (הגבוהה): הכנה: המטפל בחצי-כריעה, רגל שמאל מעבר לרגלו השמאלית של המטופל. יד ימין (התומכת) של המטפל על אגן/ישבן המטופל, יד שמאל (העובדת) לוחצת/מחבקת/מותחת את הירך מהאגן אל הברך, שלוש לחיצות.

3.  יאנג של שוק שמאל: מתאימים את המנח, יד ימין (התומכת) של המטפל על הירך מעל לברך, יד שמאל (העובדת) לוחצת/מחבקת/מותחת מהברך עד לקרסול, שלוש לחיצות.

4.  יאנג של כף-רגל שמאל: יד ימין (התומכת) של המטפל מעל לקרסול, יד שמאל (העובדת) לוחצת/מחבקת/מותחת מהבהונות אל הקרסול, שלוש לחיצות וסחיטה.

5.  יין של ירך ימין (הנמוכה): יד ימין (התומכת) של המטפל על אגן/ישבן המטופל, יד שמאל (התומכת) על שוק ימין (הנמוך), ברך ימין (העובדת) של המטפל לוחצת על הירך, שלוש לחיצות מהמפשעה עד הברך, הידיים "מותחות" את הרגל. (זהירות! כמה שיותר קרוב לברך – יותר רגיש!)

6. יין של שוק ימין: יד שמאל (התומכת) על כף-רגל ימין, מותחת בהמשך לרגל; יד ימין (העובדת) על השוק, לוחצת/מחבקת/מותחת מהברך אל הקרסול, שלוש לחיצות.

7. יין של כף-רגל ימין: יד ימין (התומכת) על הקרסול, יד שמאל (התומכת) על הקרקע לידו, ברך שמאל לוחצת על קשת כף-הרגל לכיוון הראש, שלוש לחיצות מהעקב אל הבהונות.

8. מתיחה דרך רגל ימין לכל הגוף (למתוח את עמוד השדרה), עד הראש.

9. צד שמאל של הראש: הכנה: המטפל בחצי-כריעה, כשצידו השמאלי צמוד למטופל. שתי ידי המטפל על ראש המטופל, אחת על כל קו. קו ראשון, מצידה הקדמי של האוזן; קו שני, מצידה האחורי של האוזן; שלוש לחיצות לכל קו, למתוח את כל הגוף עד הרגל. הלחיצות עם כרית-כף-היד, אבל כל היד צמודה לראש המטופל.

10. צוואר: הכנה: המטפל בחצי-כריעה או כריעה, כשצידו השמאלי צמוד למטופל, וידו השמאלית (התומכת) "אוספת" את כתפו השמאלית של המטופל. קו ראשון: מתחת לזווית הלסת עד לעצם הבריח. קו שני: מתחת לאוזן, עד לחיבור צוואר-כתף. קו שלישי: מהשקע שבבסיס הגולגולת מאחורי האוזן, עד לשכם. הלחיצות מתבצעות עם יד ימין, שלוחצת/מחבקת (לא מותחת!) את הצוואר בזמן שיד ימין מותחת את הכתף אחורה.

11. כתף: שריר הטרפז: מסאז' תוך כדי מתיחה לכיוון הרגליים, עם שתי הידיים, שלוש לחיצות מחיבור צוואר-כתף ועד לקצה השריר.

12. גב: הכנה: המטפל כורע כשפניו אל המטופל, ברך ימין מול הכתף, ברך שמאל מול הישבן, הידיים בצורת W.

13. גב: קו ראשון: כסנטימטר מעל לעמוד השדרה, ב"שקע" שבין חוליות עמוד השדרה לשריר שלאורך הגב, עד (כולל) לעצם העצה (לחיצות על ארבעת השקעים בסקרום).

14. גב: קו שני: מצידו השני של השריר שלאורך עמוד השדרה, עד (כולל) עצם העצה (שלוש-ארבע לחיצות מסביב לסקרום). בגב התחתון עוברים לחצי-כריעה.

15. גב: קו שלישי: מסביב לשכם, אפשר כשידו השמאלית של המטופל מאחורי גבו.

16. יאנג של היד: הכנה: יד שמאל של המטופל מונחת על צד גופו, המטפל בעמידת-כריעה כשפניו אל רגלי המטופל. צידו הימני של המטפל צמוד אל גב המטופל. יד שמאל (התומכת) של המטפל על פרק-כף-היד של המטופל, יד ימין (העובדת) לוחצת/מחבקת/מותחת מהכתף למרפק שלוש לחיצות, מהמרפק לפרק כף-היד שלוש לחיצות. בכל לחיצה מתיחה עד הראש.

17. יין של היד: באותה התנוחה, הופכים את כף-ידו של המטופל כך שצד היין למעלה.

18. מתיחה של היד כלפי מטה.

19. "כיף לכתף" (רוטציות לשכם): הכנה: המטפל כורע בסייזה" כשצידו השמאלי צמוד אל המטופל. ידו השמאלית של המטפל עוברת מתחת לזרועו של המטופל וחובקת את הכתף מלפנים; ידו השמאלית של המטפל על שכם המטופל; הידיים לוחצות אחת-אל-השנייה. שלושה סיבובים קדימה->למעלה->אחורה->למטה, שלושה סיבובים אחורה->למעלה->קדימה->למטה.

20. רוטציות לזרוע: הכנה: יד ימין של המטפל תומכת בשכם של המטופל; יד שמאל של המטפל אוחזת בפרק-כף-היד של המטופל כך שהיין (החלק הלבן) של יד המטופל פונה למעלה. שלושה סיבובים קדימה->למעלה->אחורה->למטה. להיזהר(!) על גבולות התנועה של הכתף! הרוטציות מתבצעות תוך מתיחה החוצה. אם ידו של המטופל ארוכה או כבדה מדי, אפשר לאחוז בה יותר קרוב למרפק.

21. מתיחה של היד אל מעבר לראש: הכנה: המטופל בחצי-כריעה מעבר לראשו של המטופל, יד ימין של המטפל מצמידה את  גב-פרק-יד שמאל של המטופל אל ירך ימין של המטפל, יד שמאל של המטפל תומכת באגן המטופל. מותחים רק פעם אחת!

22. מתיחה של היד ב-90 מעלות לגוף ("חצי ישו"): הכנה: המטפל בעמידת-סייזה כשפניו אל המטופל, מצמיד את גב- יד המטופל אל חזהו ונמתח למעלה (ראש לכיוון התקרה). מותחים רק פעם אחת!

ההמשך בשבועות הבאים, בינתיים אחרי הטיפול בכתפיים ממשיכים עם הרגליים עד לסיום.

מודעות פרסומת
פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: